BİR AYET

“Küçümseyerek, insanlardan yüz çevirme! Ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Zîrâ Allâh, kendini beğenmiş, övünüp duran kimseleri, aslâ sevmez! Yürüyüşünde tabiî ol! Sesini alçalt!..”      Lokmân Suresi, 18-19.

BİR HADİS

“Sadaka, maldan bir şeyi azaltmaz. Allahu Teâlâ, bir kulun şerefini (başkalarını) affı sebebiyle, mutlaka yükseltir. Allah için tevâzu eden kimseyi de, mutlaka yükseltir.”  Müslim, Birr, 69

sehidlerimiz

ADNAN KANTAR

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Adnan Kantar    25 Haziran 1992

 

Yolaç (Suse)Köyü Şehidleri        25 Haziran 1992 Silvan

Adnan Kantar

A. Haluk Fidancı

Ahmet Kantar

Ali Uslu

Hüseyin Çetinkaya

Medeni Fidancı

M. Emin Kantar

M. Mekki Fidancı

M. Said Fidancı

Zeki Fidancı

 ahalukfidancihaberi

Kürdistan’da PKK Vahşeti Devam Ediyor

Silvan Şehidler Yurdu Oldu

25 Haziran gecesi, asker giysili PKK militanları, Silvan’ın Yolaç (Suse) Köyü’ne, saat 22.00 sıralarında, baskın düzenlediler. PKK özel timleri, camide bulunan Müslümanları dışarı çıkarıp, ellerini bağladıktan sonra, şehid ettiler.

Olay, şöyle gelişti:

Yolaç Köyü Müslümanları (ki, hepsi Yolaç Köyü’nde fiilen ikamet etmektedirler.) yatsı namazından sonra, İslami bilgilerini pekiştirmek için, ders yaparlarken, cami civarında, asker elbisesi giymiş bazı şahısların yaklaştıklarını görmüşler. Gelenler, Bismil Karakolu’ndan olduklarını ve kendileriyle birlikte, karakola gelmeleri gerektiğini söyleyerek, camiden çıkartıp, ellerini bağlamışlar.

Bu arada, asker kılıklıların, spor ayakkabı giydikleri ve Kalaşnikov marka silahları olduğunu fark eden Hüseyin Çetinkaya, Tekbir getirerek, ellerinden kurtulmaya çabalıyor. PKK’lılar, arkasından ateş ediyorlar. Elleri bağlı olan diğer Müslümanların da Tekbir getirmesi üzerine, PKK timleri “Allah7ınız gelsin, sizi kurtarsın.” diyerek, Müslümanları tarıyorlar.

Hüseyin, ölene kadar, Tekbir getirmeye devam ediyor. Hüseyin’in ‘Allah En Büyüktür !’ haykırışlarıyla, içlerine korku düşen PKK’lılar, vurulup yere düşen Müslümanların üzerine, bir süre daha, ateş ediyorlar.

Olayda, Ahmet Kantar, Adnan Kantar, M. Emin Kantar, M. Mekki Fidancı, A. Haluk Fidancı, Zeki Fidancı, M. Said Fidancı, Medeni Fidancı, Hüseyin Çetinkaya, Ali Uslu, şehid olurlarken; Yusuf ve Yesrib Kantar (İkiz kardeşler) ile Fesih Çetinkaya yaralandılar.

Yaralananlar, ‘şehid olan Müslümanların altında kaldıklarından dolayı, şehid olamadıklarını’ belirttiler. Yaralılardan Yusuf Kantar, ağabeyinin şehadetini şöyle dile getiriyordu: “Allah’a hamdolsun ki, bizim evden de bir şehid çıktı.”

Müslümanların, camide vahşice katledilmesi, halk nezdinde büyük öfke ve nefretle karşılandı. Halk, zalimce, cami basarak Müslümanlara saldıran zorbaları lânetlerken, Müslümanların şehadetinden dolayı, üzüntülerini dile getirdiler. Bölge halkı, “Biz de Müslümanız, namaz kılıyoruz, hocalarımız var.” Sözleriyle, kendilerini kandırmak isteyen PKK özel timlerinin ‘Müslüman halkın, dostu değil; düşmanı olduğunu” bir kez daha gördü.

“Şehide me şehiden azadiya ümmeten”

 

İDİL

Mardin’in İdil İlçesi’ne bağlı Tepe Köyü Müslümanlarına söz geçiremeyen ve köye giremeyen PKK’lılar, Müslümanları taşıyan traktörün yoluna, mayın döşediler.

Şehid Muhammed Said’in köyü olan, Tepe Köyü, Muhammed Said’in şehadetinden sonra, PKK’lılara geçit vermeyince, PKK’lılar köyü hedef almışlardı.

25 Haziran günü, saat 12.30 sıralarında, tarlaya gitmekte olan traktörün yoluna döşenen mayınların patlaması sonucu Hediye Baştuğ, İbrahim Kartal, Menice Kartal, Cemal Aslan ve Abdülkerim Özer adlı Müslümanlar şehid olurken, altı kişi de yaralandı.

Olay sonrası, ‘Traktörde bulunanların, korucu oldukları’ şeklinde iddialar ileri sürüldü ve basına da olay, bu şekilde yansıdı. Gerçekle ilgisi bulunmayan bu iddia, kasıtlı olarak gündeme getirilmiştir.

 

2000’E DOĞRU’DAN İSTİHBARİ BİLGİ

Mayıs ayı içerisinde, 2000’e Doğru Dergisi, bölge Müslümanlarının ad ve adreslerini yayınlayarak, onları TC ve PKK’ya ihbar ediyordu. Aynı sayıda, 25 Haziran’da on Müslüman’ın şehid edildiği Yolaç (Suse) Köyü hakkında da, bilgi verilmekteydi.

İspiyonculuğu meslek edinmenin ötesinde, hayat tarzı olarak benimsemiş bu güruhun; Müslümanları ispiyon etmesi, pek şaşırtıcı değil. İlginçtir, ayın güruh zamanında PKK’yı ‘cinayet şebekesi’ ‘it güruhu’, ‘kontrolden çıkan, serseri mayınlar’ olarak tanımlıyor ve ‘Güneydoğu’daki MHP’ şeklinde niteliyordu. Yine tuhaftır ki PKK, Müslümanları ‘MHP’nin uzantısı’ olarak görüyor. Yani eski düşmanından, taktik dersi alıyor.

A.MESUD/DİYARBAKIR

 

Kaynak: Yeryüzü – Temmuz 1992 Sayı: 20 Sayfa: 4

ahalukfidanci

 

 

Güzel Söz

"Allah için can vermek, şereflerin en şereflisidir. Kim olursa olsun, buna mani olmayı düşünmek, istememek, en azından biraz bilinçli Müslüman için mümkün olmaz. İnsan cenneti arzulayacak, sen ona diyeceksin ki, gitme. Bu, Müslüman’ın yapacağı bir iş değil."              

İki Şehid Babası Hasan Öztürk

Copyright © 2010 Sehidlerimiz.com  -Sitedeki her türlü materyalin, içeriğin ve görsellerin her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz.

Please publish modules in offcanvas position.