BİR AYET

“Küçümseyerek, insanlardan yüz çevirme! Ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Zîrâ Allâh, kendini beğenmiş, övünüp duran kimseleri, aslâ sevmez! Yürüyüşünde tabiî ol! Sesini alçalt!..”      Lokmân Suresi, 18-19.

BİR HADİS

“Sadaka, maldan bir şeyi azaltmaz. Allahu Teâlâ, bir kulun şerefini (başkalarını) affı sebebiyle, mutlaka yükseltir. Allah için tevâzu eden kimseyi de, mutlaka yükseltir.”  Müslim, Birr, 69

sehidlerimiz

İLHAN ATLI

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

ilhanatliİLHAN ATLI

17 Nisan 1993

İlhan’ın babası İrfan Amca, oğlunu şöyle anlatıyordu: “1969’da Bursa’ya bağlı Turan Köyü’de doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra, okula gitmedi. Kendi tarlamızda, çiftçilikle uğraşıyordu. 1992’de, 1969’un son tertibi olarak, askerden döndü. O zaman da, Bosna Hersek katliamı başlamıştı. Oğlum çok takvalı bir insandı. Üç aylar, orucunu hiç bırakmazdı. Bosna’da bile, üç aylar orucunu tuttuğunu duyduk. Çocukları da çok severdi. Askerde iken, köyün bütün çocuklarına kart gönderirdi. İnsanları severdi. Yolda gelip geçen bütün insanlara selam verirdi.”

 

Bosna’da şehid olan İlhan Atlı için, 30 Nisan Cuma günü, Bursa iline bağlı Turan Köyü’nde, gıyabi cenaze namazı kılındı. Tüm köy halkının katıldığı gıyabi cenaze namazına, Bursa’dan ve çevre illerden, çok sayıda Müslüman da iştirak etti. Günün erken saatlerinden itibaren, köye gelmeye başlayan ziyaretçiler, şehidin babası ve ailesi ile sohbet ettiler.

 

Cuma namazının ardından şehidin silah arkadaşlarından biri, gıyabi cenaze namazını kıldırdı. Namaz bitiminde cami kapısına, Şehid İlhan Atlı’nın, dev bir posteri asıldı. Pankart altında toplanan kalabalık, salavat ve tekbir getirerek sloganlar attılar. Burada şehidin silah arkadaşlarından bir mücahid, konuşma yaptı. Konuşmasında “İslam şehidlerinin, dünya müstekbirlerine karşı verilen mücadelede, Müslümanlar için yol gösterici olduklarını, onların yolunu izleyen Müslümanların, er ya da geç zafere ulaşacaklarını” belirtti. “Allah için canını veren şehidlerin, vatan kavramını tüm dünya olarak algıladıklarını, dünyanın neresinde zulme uğrayan bir Müslüman varsa, onlara yardım elini uzatmak için oraya koştuklarını” söyledi.

ilhanatliafisi

 

Bosna’da şehadetle kucaklaşmış Müslümanların ilki olan, Şehid Selami Yurdan’ın babası Ferman Amca da, bir konuşma yaptı. Ferman Amca konuşmasında “Şehid İlhan’la yol arkadaşlığı yaptığını” belirterek şunları söyledi. “Müslümanların etrafındaki çember daralmaktadır. Bizler İslam’ı yaşamazsak, çocuklarımızı İslam üzere yetiştirmezsek, Bosna’daki Müslümanların başına gelenler, bizim de başımıza gelecektir. İslam’ı yaşayalım ve çocuklarımızı bu şekilde eğitelim.”

 

Konuşmalardan sonra program, şehidlerin ruhuna okunan Fatiha’larla son buldu. Ardından şehidin babası İrfan Atlı, herkesi hazırlanan şerbeti içmeye ve pilav yemeye davet etti. Bu arada kalabalık hakkında fikir vermesi açısından, bin adet pilav tabağı güçlükle yettiğini belirtelim. Yine de köy halkı dahil olmak üzere herkes, dağıtılan pilavdan fazlasıyla nasibini alıyordu. Daha sonra, Bursa’dan ve çevre illerden gelen Müslümanlar, şehidin ailesiyle vedalaşarak köyden ayrıldılar.

KAYNAK: ŞEHİDLERİMİZ-1999 / 1. Cild Sayfa: 101

 

İlhan Atlı'nın Anne Babası

ilhanatliannebabasi

 

İlhan Atlı'nın Kabrini 1997'de Ziyaret Ettim

ilhanatlininmezarinda1997

 

Bosna Mücahidleri Unutmadı

Boşnak komutan, Bosna Savaşı'nda şehit olan Türk Gencinin babasına sarılarak gözyaşlarına boğuldu.
Bosnalı komutanlar, gönüllü olarak gittiği Bosna Savaşı'nda 1993 yılında Zenisa kentinde şehit düşen İlhan Atlı'yı anmak üzere Bursa'ya geldi.

İlhan Atlı'nın Bursa'daki köyüne gelen, şehidin komutanı Albay Şerif Patkoviç, gözyaşları içerisinde, şehit babası İrfan Atlı'ya Bosna Hersek Sancağı ve takdirname belgesi verdi.

Boşnak komutan, acılı babaya sarılarak, gözyaşlarına boğulurken, Boşnak subaylar ise, hep bir ağızdan Bosna Hersek milli marşını okudu.

komutanserifpatkovicvebabasi
 
HABERVAKTİ-ÖZEL

Bursa'nın Kestel ilçesine bağlı Turanköy'de ikamet eden Boşnak asıllı İlhan Atlı, Hatay'da topçu olarak vatani görevini tamamladıktan sonra, baba ocağına döndü. 1992'de başlayan Bosna Savaşı'nda, atalarının bulunduğu bölgelerdeki zulme dayanamayan İlhan Atlı, babası İrfan Atlı'ya, "Baba, atamız orada perişan haldeyken, ben burada yaşayamam, bana izin verin gidip savaşayım." dedi.

Tüm ısrarlarına rağmen, anne ve babasının rızasını almayan İlhan Atlı, Bosna Enformasyon Bakanlığı'na müracat ederek, gönüllü asker olarak, 1992'de Bosna'ya gitti. Oğullarının Bosna'ya gitmesini istemeyen anne ve babası ise, İstanbul Havaalanı'na kadar oğullarının peşinden koştu; ancak ona yetişemediler.

komutanilhanvebosnalicocuk

Zenica kentinde düşman askerleriyle mücadele eden, Albay Şerif Patkoviç komutanlığındaki 7. Müslüman Birliği'ne teslim olan İlhan Atlı, verdiği mücadeleyle kısa sürede, halkın takdirini kazandı. Bölge halkıyla bütünleşen İlhan Atlı, 17 Nisan 1993'te, Sırp askerler tarafından şehit edildi.

İlhan Atlı, şehit edilmeden sadece birkaç gün önce, ailesine gönderdiği fotoğrafın arkasına, "Selamunaleyküm değerli kardeşler; eğer ben şehit olursam cenazemi anneannemin köyüne defnedin. Eşyalarımı aranızda paylaşın ve fakirlere dağıtın, aileme haber verin. Sizler de son nefesinize kadar savaşın." notunu düştü.

Bosna Hersek'te İzzetbegoviç'in takdirini kazanan, 7. Müslüman Birliği Komutanı Albay Şerif Patkoviç, aradan geçen 16 yılın ardından; 30 subayını yanına alarak, Kestel'e bağlı Turanköy'de, şehit gencin ailesini ziyaret etti. Köy meydanında düzenlenen askeri törende, gözyaşları sel oldu.

komutanlarduaetti
 

Bosnalı askerlerin gösterdiği vefa, en çok baba İrfan Atlı ile 8 çocuğunu etkiledi. Albay Patkoviç ve askerlerinin resmi törenle getirdiği sancak, baba İrfan Atlı'ya takdim edildi. Bir de takdirname belgesi verilen baba Atlı, Boşnak komutanlara sarılarak ağladı.
Duygulu anların yaşandığı törende Albay Patkoviç, tekbir sesleriyle meydanı inletti. Törene Bosna'dan gelen onlarca Boşnak gazi de katıldı.

İlhan'la birlikte savaşan Fadıl İsmailoviç, "O bir kahramandı, Onunla savaşmak gurur vericiydi." dedi.

komutanlarplaketverdi

 

 

Babasına Bosna Şehidini Sorduk!

Esad Eseoğlu, Türkiye'den giderek Bosna'da şehit olan İlhan Atlı'nın ailesinin yanına gitti; şehidi babasından dinledi.

babasinailhanatlininbabasi

Bosna savaşı, yakın tarihimizin kirli savaşı olarak nitelendirilen, şu an 18-19 yaşlarındaki gençlerin daha yeni doğduğu sırada başladığı, Srebrenica ‘kırım’ıyla hiç akıllardan çıkmayan, Müslümanların şanlı direnişine rağmen uluslararası iğrençliklerle son bulan savaştır. Sadece Müslümanların yoğunlaştığı bir olay değil. Dünyanın her yerinden insan hakları gönüllülerinin de acıya ortak oluşunu rahatlıkla görüyoruz. Anaların gözyaşı birçok insanca silinmeye çalışılıyor.
Savaş başladığı sırada Türkiye’den yaklaşık dört yüz insan gidiyor Bosna’ya. Gidip de şehit olan kırk kadar da mücahid var, şu an orada yatan. Elbette çok uzun bir süre geçmedi savaşın üstünden. Bu sebeple Türkiye’den giden şehitlerin birçoğunu bir vesileyle birçok kişi tanır. İlk şehitlerden Selami Yurdan’ı tanımayan, en azından bilmeyen insan yoktur mesela. Babasıyla muhabbeti olan çok insan tanıyorum. O güzel insanı görmek bize nasip olmadı, olsun, yaşamlarını okuyarak/yayarak ahirette şehitlerle haşrolmayı istiyoruz Rahman’dan.

Dostları ona Pilot der
Bosna’ya giden ve orada şehit olan kişilerden birisi de İlhan Atlı. Müslümanlar sık sık İlhan abinin ailesini ziyaret ediyorlar, unutmuyorlar İlhan abiyi. Telefon açarak hâl hatır soruyorlar ailesine, toplu ziyaretlerle moral veriyorlar onlara. Haberde Atlı diye, salt soy ismiyle bahsetmek istemiyorum İlhan abiden. İlhan abi ve cephede arkadaşlarının ona seslendiği şekliyle Pilot’u tercih edeceğim soyadını kullanarak sanki bir resmiyet oluşuyor.  Bari şehidimizle aramızda resmiyet olmasın, öyle değil mi?

babasinaburbsagazetesi

Bursa’nın Turanköy’ünden bir şehit
Geçtiğimiz günlerde İlhan abinin köyüne gittik. Gidişimiz Bahattin Yıldız Yürüyüş Kolu sayesinde oldu, 9 kişilik bir grupla. Bursa’da Asır-Der’den İlhan abinin ailesiyle sürekli görüşen iki abiyle buluştuk ve  Bursa’nın Kestel ilçesine bağlı Turanköy’de yaşayan şehidin ailesinin yanına ziyarete gittik. Orada yaşıyorlarmış zaten yıllardır. İlhan abi de orada doğmuş 12 Nisan 1969’da. Babasından dinleyelim doğumunu: “Nisan 12. Her taraf bembeyaz, kar olmuş. Bizim burada nisanda pek kar olmaz, o gün oldu. Ve o sene kar yoktu başta. Nisan 12’de bir yağdı ki, her yer bembeyaz. Doğum saati, sabah saat 9 idi. Dört oğlan beş kızım var. O gitti işte, üç erkek kaldı.
Ailesinin beşinci çocuğu olan İlhan abi ilkokulu Turanköy’de okuyor ve daha sonra babasına yardım ederek devam ediyor hayatına, ilkokul mezunu olarak. Daha çok köyde vakit geçirirmiş, babasının anlattığına göre. Babası  İrfan amca pek dinçti yaşı bir hayli ilerlemiş (Artık 77 yaşında) olmasına rağmen. Açık yüreklilikle, samimiyetle anlatırken bize Pilot’u, onun da ‘Pilot’ demesi çok ilginçti. Oğlunu cephedeki ismiyle anıyor olması o kadar güzel ki…

babasinacocuklaricoksev

Çocukları çok severdi
İlhan abi, çocukları çok severmiş. Babası “Şaşırıyordum.” diyor. “Yahu oğlum elin çocuklarını alıp da o kadar niye seversin, anası babası var ya onun da!”. Pilot o kadar seviyormuş ki çocukları onları tıraş bile edermiş kendisi. Ayakkabılarını tamir edermiş. Hatta o kadar abartmış ki -bu ne güzel abartış!- yeni doğan çocukların isimleri, bilgileri kendisine gelirmiş köyde. Onlarla ilgilenmek için böyle bir yol izliyordu sanırım. Çocuklarla ilgilenmesinin nedenini şöyle açıklarmış: “Büyükler, siz dedikodudan başka bir şey yapmıyorsunuz; ben bu günahsızlarla beraberim.” 22 Nisan 1993'te şehit olduğunda ilgilendiği/oynadığı çocuklar hüngür hüngür ağlamış. Tam bu sırada 'Ben öyle bilirim ki yaşamak; berrak bir gökte çocuklar aşkına savaşmaktır’ dizeleri geliyor aklıma İsmet Özel’in. Bunlar anlatılırken Selami abinin de aynı güzel özelliklere sahip olduğu söyleniyor orada onu tanıyanlarca. ‘Şehit hayatı’ derler ya, öyle bir şey sanırım onlarınki. Birbirleriyle alakası olmayan iki insan, yol aynı ve o güzel ‘son’ da aynı…

'Baba, cihada gidiyorum!’
Turanköy’de Boşnaklar bulunuyor. Boşnak köyü olarak geçiyor. İrfan amca Boşnakça biliyor ve konuşurken bazı Türkçe kelimeleri unutup “Siz ne diyorsunuz ona?” diye soruyor. Bosna’ya gitmiş Pilot’un babası, şehit olduktan sonra İlhan abi. Orada Şerif Patkoviç gezdirmiş kendisini. Zira geçmişte yaptığımız “İlhan Atlı’yı anlattı!” haberinden de hatırlayacağınız gibi, Patkoviç ile İlhan abi çok yakın arkadaşlarmış. İrfan amca Bosna’ya gittiğinde İlhan abiyi tanımayıp, onun ismini duyanlar/yaptıklarını okuyanlar, sadece bunlarla sınırlı kalan ‘İlhan Atlı’ bilgileriyle dâhi amcanın boynuna atlamışlar, hüngür hüngür ağlayarak. Boşnakça da bildiğinden çok iyi iletişim kurmuş İlhan abi Boşnaklarla. Bıraktığı vasiyetinde Türkçe yazmasına rağmen ‘y’leri ‘j’ olarak yazması dikkatlerimizden kaçmıyor (Boşnakça’da ‘j’, Türkçe’de ‘y’ sesiyle okunuyor.).
Bosna savaşı patlak verdiğinde Boşnak asıllı abimiz/kardeşimiz İlhan abi askerdedir ve dönüşüne çok az bir zaman vardır. Askerdeyken telefonda Bosna’ya gideceğini, gitmek istediğini belirtir tâ 1991’de. Askerlik bitimi eve gelir ve anasından babasından izin almak için iki ay boyunca ısrar eder. Hüngür hüngür ağlar çok defa. Devamını babası İrfan amcadan dinleyelim: “İki ay böyle geçti, hep ağladı gitmek için. Ama annesiyle ben müsaade etmedik. Bu şekilde bir süre devam etti, ne olacağını merak ediyorduk. Bir gün yemeği yedi, kalktı sessizce ve elini yıkayıp geldi yanımıza: ‘Baba, Allah nasip ederse gidiyoruz bu akşam. Hakkınızı helal edin.’ Kükredim ben o zaman. ‘Hangi görüşle böyle, ana baba rızası almadan gidiyorsun?’ dedim. Sonra bana şunları söyledi: ‘Bana namaz kılma desen, vallahi kılarım. İçki getir desen, yemin ederim getirmem. Cihada gitme desen giderim baba.’ Bunları dedi ve gitti. Daha sonra da görmedim.”
İşte böyle, şehadete ulaşmasına yaklaşık on ay kala evden ayrılışı böyle olmuş İlhan abinin. Ailesi, özellikle babası İrfan amca çok istiyormuş evlenmesini, hazırlıkların çoğu tamamlanmış hatta. Fakat şehit hep ertelemiş düğünü, hep başka zamana, hep başka zamana derken şehadetle nişanlanmış işte.

babasinasohbet

Şehidin düğün yemeği
Baba İrfan amca evlilik için yapılan maddî hazırlıklardan bahsederken İlhan abi Bosna’ya gittikten sonra bu parayı Boşnak mültecilere harcamayı düşündüklerini söyledi. Fakat uygun olmamış ve gıyabi cenaze namazı vesilesiyle Türkiye’nin dört bir tarafından gelen yüzlerce misafire yemek hazırlayarak ikram etmiş. Burada Selami abinin babası Ferman amcanın söyledikleri geliyor aklımıza: “Bu Selami’nin taziye evi değil, bugün Selami’nin düğün günüdür ve yediğiniz yemek de onun düğün yemeğidir.” Az önce aynı olan güzel ‘son’dan bahsetmiştik ya, tekrar hatırlayalım o güzel sonun aslında ne kadar zarif ve müstesna insanların evlatlarınca kazanıldığını… Şehit gibi yaşamak ve bir şeylere şahit olmak!

‘Şehit anasıyız-babasıyız artık’
Bosna’da bulunduğu sırada sık sık ararmış ailesini Pilot. “Haftada en az 3 kere arardı bizi. Mektup hiç atmadı Bosna’dan ama sıkça konuşurduk. Telefonu nasıl ve nerden bulduğunu bilmiyoruz. Aradığında şunu söyledi bir keresinde: ‘İslam bayrağı dikersem gelirim yahut şehit olurum. Başka türlü gelmem.’ Kazandığını biliyorum. Biraz ağlattık, biraz kırdık belki onu ama… Ben Pilot’un kabrine gittiğimde hemen hakkımı helal ettim ona. Şehadet haberini bir nisan gecesi, ben sabah namazını kıldıktan sonra annesi-eşim yanıma gelerek söyledi: ‘Artık şehit anası ve babasıyız. Mübarek olsun!’ İşte böyle.” diyerek şehit oluşunu anlatıyor İrfan amca ve namaza geçiyoruz.
Tam caminin ortasına geldiğinde “Tam burada nasıl harıl harıl çalıştığını hatırlıyorum.” diyor amca. Sonra Pilot’un samimi olduğu bir arkadaşının evine davet ediliyoruz, oraya geçip Boşnak böreklerimizi yedikten sonra tekrar buluşuyoruz İrfan amcayla. Elinde Pilot’un o ünlü, yanında güzel bir çocukla çekilmiş fotoğrafı, birkaç gazete küpürü ve şehidin mektubu var. Vasiyet niteliğindeki bu küçük kağıtta şunlar yazıyor:
“Selamünaleyküm

Değerli kardeşlerim eğer ben şehid olursam cenazemi  Moskanisa köyüne kaldırın. Eşyalarımı aranızda paylaşın. Bir kısmınıda fakirlere dağıtın. Akrabalarımı haberdar edin  ve cihada son nefesinize kadar devam edin. Hakkınızı helal edin. Pilot”


Eyvallah güzel şehit!


Böyle güzel insanların yolu yolumuz olur inşallah.
 
Esad Eseoğlu bir şehidi hatırlattı


www.dunyabizim.com

Güzel Söz

"Allah için can vermek, şereflerin en şereflisidir. Kim olursa olsun, buna mani olmayı düşünmek, istememek, en azından biraz bilinçli Müslüman için mümkün olmaz. İnsan cenneti arzulayacak, sen ona diyeceksin ki, gitme. Bu, Müslüman’ın yapacağı bir iş değil."              

İki Şehid Babası Hasan Öztürk

Copyright © 2010 Sehidlerimiz.com  -Sitedeki her türlü materyalin, içeriğin ve görsellerin her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz.

Please publish modules in offcanvas position.