BİR AYET

“Küçümseyerek, insanlardan yüz çevirme! Ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Zîrâ Allâh, kendini beğenmiş, övünüp duran kimseleri, aslâ sevmez! Yürüyüşünde tabiî ol! Sesini alçalt!..”      Lokmân Suresi, 18-19.

BİR HADİS

“Sadaka, maldan bir şeyi azaltmaz. Allahu Teâlâ, bir kulun şerefini (başkalarını) affı sebebiyle, mutlaka yükseltir. Allah için tevâzu eden kimseyi de, mutlaka yükseltir.”  Müslim, Birr, 69

sehidlerimiz

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

talut-1Talut    

14 Nisan 2009 Çeçenistan

Çeçenistan'da Bir Türk Daha Şehid Oldu

Yıllardır süren Rus işgaline karşı Çeçenistanlı kardeşleri ile birlikte özgürlük mücadelesi veren Talut ismiyle bilinen Türkiyeli mücahit Adem, 14 Nisan 2009 günü Çeçenistan- Dağıstan sınırında beraberinde 3 mücahit ile bulunduğu aracın pusuya düşürülmesi sonucu şehit edilmiştir.

Talut, tamamen Çeçenistan direnişinin içerisinde yer alan ve Kafkasya'nın bağımsızlığı için mücadele eden, emir ve komutanların bilgisi ve talimatı doğrultusunda hareket etmiş, Çeçenistanlı Müslüman kardeşlerinin yanında olmuştur.

Türkiyeli Talut'un Çeçenistan Hikâyesi

Talut: Türkiyeli Müslümanların sessiz sedasız uğurladığı, Çeçenistan cephesinde mücadele eden bir şehadet aşığı...

Kafkasya’da, Çeçenistan’da dokuz yıldır aralıksız devam eden amansız savaş, birçok kardeşimizi, ağabeyimizi hayatlarının baharında sevdiklerini, dostlarını, ailelerini geride bırakarak, cennete kanat açmalarına neden olmaktadır.

Kanlarıyla direniş tohumlarını sulayan bu yiğitler, İslam coğrafyasının çeşitli ülkelerinden çıkıp, mazlum ve mustazaf ümmetin özgürlüğü, İslam dininin muzafferiyeti için hiç düşünmeden kendilerini feda ettiler.

Türkiye’den de birçok ağabeyimiz ve kardeşimiz de bu kutsal gaye için çıktıkları yolda, canlarını Allah yolunda feda ettiler. İsimleri ne olursa olsun, tek bir makamdı onlara lâyık görülen; Şehidlik…

Bilal Yaldızcı, Tekiner Tayfun, Bülent Tuna, Bilal Ebu Muslim, Mücahid Şener, Nizam Bıçakçı, Arif Güler, Murat Konukçu, Selami Yurdan ilk aklımıza gelen isimlerden bazıları…

Geçtiğimiz günlerde, Türkiyeli Müslümanlar, sessiz sedasız bir şehidini daha Rabbine uğurladı.

Çeçenistan dağlarında yiğitçe mücadele veren, hayatını cihada adamış, bu uğurda defalarca yaralanmış, birçok arkadaşını kollarında rabbine yollamış bir mücahid; Talut

talut-2

1971 yılında dünyaya gelen bu güzel insan, çocukluğunu ve gençliğini Yalova’da geçirdi. Çocukluğundan itibaren, Müslümanların içerisinde bulundu ve kendisini İslami terbiye ile yetiştirmeye özen gösterdi.

Gençlik dönemlerinde, birçok faydalı faaliyetlerde bulundu. İlmi sohbetlerden ve yardım organizasyonlarından hiç geri durmadı.

Çeçenistan cihadı başladığında, bu coğrafyadaki kardeşlerinin sıkıntılarıyla ilgilenmeye çalıştı. Bir süre, yardım çalışmalarında bulundu. Bu çalışmalarla yetinmeyip, Çeçenistan’daki kardeşlerinin yardımına gitmeye karar verdi. Birçok kez girişimlerde bulundu ve en sonunda, 2001 senesinde Çeçenistan’a girmeyi başardı.

Cepheye girdiğinde, Çeçenistan’da savaşan Türkiyeli Müslümanların kurdukları birliğe, arkadaşlarının yanına gitti. Burada Şehid Bilal Ebu Müslim komutasında, birçok operasyona katıldı.

22 Kasım 2003 tarihinde, 13 Türkiyeli mücahidin şehid olduğu operasyondan, tek kurtulan kişi oldu. Bu operasyonda boynundan yaralanmasına rağmen, sağ kurtulmayı başardı. Mücahid Şener’le yan yana, bu saldırıda çatışmaya girdi. Mücahid’in ve diğer tüm kardeşlerinin şehadetine kadar, hiç yanlarından ayrılmadı. Daha sonra tek başına sürünerek, kuşatmadan kurtulmayı başardı.

talut-3

Yaralamasının ardından, tekrar Türkiye’ye döndü ve tedavisini burada gerçekleştirdi.

Tedavisi esnasında bile, boş durmadı ve cephedeki kardeşlerine yardım edebilmek için çabaladı.

Tedavisi bittikten sonra 2006 yılının sonlarında, tekrar Çeçenistan’a girdi. Bu andan itibaren önemli görevler aldı. Çeçenistan direnişinin güçlenmesi için, birçok faaliyette bulundu. Bütün bölgeleri dolaşarak, buradaki haberleri Türkiyeli kardeşlerine ulaştırmaya çalıştı. Bu zaman zarfında, tekrar yaralandı ve tedavisini Çeçenistan’da yaptırarak, geriye dönmedi.

Birkaç kez evlenme girişiminde bulunmasına rağmen, evlenmek kendisine nasip olmadı.

14 Nisan 2009 günü, mücahidlerle yapacakları toplantı için, Dağıstan sınırına doğru ilerlerken, bindikleri araç, Ruslar tarafından tespit edildi. Rus askerlerinin kurdukları pusu sonucunda, yanındaki 3 mücahidle birlikte, kahramanca çarpışarak şehid düştü.

Bu yiğit mücahid, bizlere bir kez daha şehadeti, direnmeyi hatırlatırken, geride tebessümlü siması ve birçok hatırayı bırakarak, çok arzuladığı makama kanat açtı. Hayattayken gayreti, fedakârlığı ve yaşantısıyla bizlere örnek olan şehidimize, Allah’tan rahmet diliyor, ailesine, sevenlerine ve arkadaşlarına, Allah’tan sabrı cemiller niyaz ediyoruz.

Güle güle aziz şehid…

Seni ve mücadeleni hiç unutmayacağız…

Kaynak: Yusuf Ensar ÇALIŞKAN

talut-4

Güzel Söz

"Allah için can vermek, şereflerin en şereflisidir. Kim olursa olsun, buna mani olmayı düşünmek, istememek, en azından biraz bilinçli Müslüman için mümkün olmaz. İnsan cenneti arzulayacak, sen ona diyeceksin ki, gitme. Bu, Müslüman’ın yapacağı bir iş değil."              

İki Şehid Babası Hasan Öztürk

Copyright © 2010 Sehidlerimiz.com  -Sitedeki her türlü materyalin, içeriğin ve görsellerin her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz.

Please publish modules in offcanvas position.