BİR AYET

“Küçümseyerek, insanlardan yüz çevirme! Ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Zîrâ Allâh, kendini beğenmiş, övünüp duran kimseleri, aslâ sevmez! Yürüyüşünde tabiî ol! Sesini alçalt!..”      Lokmân Suresi, 18-19.

BİR HADİS

“Sadaka, maldan bir şeyi azaltmaz. Allahu Teâlâ, bir kulun şerefini (başkalarını) affı sebebiyle, mutlaka yükseltir. Allah için tevâzu eden kimseyi de, mutlaka yükseltir.”  Müslim, Birr, 69

sehidlerimiz

BEDİÜZZAMAN'IN M. KEMAL'E YAZDIĞI MEKTUP

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

bediuzzamanBu tarihi mektup, üzerine 'Çok mühim bir mektup' notu düşülerek, Çankaya Köşkü Cumhurbaşkanlığı Arşivi'nde, 3 sayfalık bir metin olarak tutuluyor.


BU FAKİRİN NASİHATİNİ DİNLEYİN

Bediüzzaman,: "İki cihanda mutluluk ve başarılarınızı can-ı gönülden dileyen bu fakirin, bir meselede 10 sözünü, tavsiyesini birkaç nasihatini dinlemenizi rica ediyorum." diyor.

 

Said-i Nursi 9 Kasım 1922'de ziyaret ettiği Meclis'te, Bitlis Mebusu Arif Bey ve arkadaşlarının Meclis Başkanlığı'na yaptıkları başvuruyla, kürsüye davet edilir.

Kürsüde, Milli Mücadele gazilerini tebriklerini sunup, dua eder. Bu gelişmeler, aynı gün Meclis Zabıt Ceridesi'nin kayıtlarına girer, bir gün sonra Hâkimiyeti Milliye Gazetesi'nde de haber olur. Fakat, dua ve tebrik dışında, uzun bir konuşma söz konusu değildir.

Yılların tartışma konusu olan, 88 yıldır orijinal hali bilinmeyen ve ilk defa ortaya çıkan, bu tarihi mektubun 10 nasihatlik bölümü, Atatürk'e özel olarak hitap ettiği ifadeler çıkarılıp, bazı değişiklikler yapılarak, Bediüzzaman'ın 'Tarihçe-i Hayat' kitabında yayınlanmış.

Ancak, çeşitli kaynaklarda Bediüzzaman'ın Meclis'te 9 Kasım 1922'de yaptığı konuşma olduğu zannedilen, 10 maddelik metin ile, bu mektup arasında çok farklılık var. Tarihçe-i Hayat kitabının, 124-125-126-127 No'lu sayfalarında, milletvekillerinde dine karşı gördüğü lâkaytlık sebebiyle, on maddelik beyanname neşredip, dağıttığı belirtiliyor.

NAPOLYON'U DEĞİL SELAHADDİN EYYUBİ'Yİ ÖRNEK AL

Bediüzzaman, bu mektubu Meclis ziyaretinden kısa süre sonra, 23 Kasım 1922'de yazar.

Mektubunda, Atatürk'e Napolyon'u değil, Selahaddin-i Eyyubi gibi İslam kahramanlarını, örnek alması gerektiğini hatırlatıyor. Yıllardır varlığı tartışılan bu mektup, Bediüzzaman'ın Atatürk'e yazdığı ilk ve son mektuptur. İlk defa Habertürk'ün ulaştığı bu mektuptan sonra, bu konudaki tartışmalar da farklı boyut kazanacaktır.

Kaynak: Habertürk

Güzel Söz

"Allah için can vermek, şereflerin en şereflisidir. Kim olursa olsun, buna mani olmayı düşünmek, istememek, en azından biraz bilinçli Müslüman için mümkün olmaz. İnsan cenneti arzulayacak, sen ona diyeceksin ki, gitme. Bu, Müslüman’ın yapacağı bir iş değil."              

İki Şehid Babası Hasan Öztürk

Copyright © 2010 Sehidlerimiz.com  -Sitedeki her türlü materyalin, içeriğin ve görsellerin her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz.

Please publish modules in offcanvas position.