BİR AYET

“Küçümseyerek, insanlardan yüz çevirme! Ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Zîrâ Allâh, kendini beğenmiş, övünüp duran kimseleri, aslâ sevmez! Yürüyüşünde tabiî ol! Sesini alçalt!..”      Lokmân Suresi, 18-19.

BİR HADİS

“Sadaka, maldan bir şeyi azaltmaz. Allahu Teâlâ, bir kulun şerefini (başkalarını) affı sebebiyle, mutlaka yükseltir. Allah için tevâzu eden kimseyi de, mutlaka yükseltir.”  Müslim, Birr, 69

sehidlerimiz

Hakkımızda

ŞEHİDLER İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ

Şehidlerle ve özellikle Türkiyeli şehidlerle ilgili çalışmam, seksenli yıllara dayanmaktadır. Arşivli ve düzenli çalışmalarım ise, 1992 yılında başladı.


Beni, bu çalışmaya iten en önemli etkenlerden birisi; her sene Şubat ayının son haftasında tertiplemeye başladığımız ve bir gelenek hâline gelen (elhamdülillah), Şehidler Günü etkinlikleridir.
Metin Yüksel’in şehadetinden sonra, şehadet yıldönümlerinde, ilk zamanlar beş on kişi ile evlerde veya şehid düştüğü mekân ve mezarı başında yaptığımız anma toplantıları; elhamdülillah ki, bu yıllarda, Türkiye’nin bir çok vilayet ve kazasında, yüzlerce, binlerce kişinin katıldığı salon toplantılarına dönüşmüştür.


Yeri gelmişken, bir hatıramı nakletmek istiyorum.
1983 yılı Şubat’ının 23. gecesi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde okuyorum. Bahçelievler’de, bir çok islamcı yazar ve düşünürün, öğrencilik yıllarında kaldığı bodrum katında, bir kaç arkadaşımla birlikte kalıyoruz. Bu akşam için de, Ankara’da okuyup da, başka semtlerde kalan bazı kardeşlerimiz de var. Yani on-on iki kişi kadarız. Bunlardan birisi de Nureddin Şirin. Metin Yüksel’i ve şehidlerimizi anıyoruz. Bir ara, İran radyosunu açtık ki Metin’le ilgili bir program. Bizi en çok sevindiren de, Metin’in sesinden konuşmasının verilmesiydi. Sanki Metin aramızda ve bize bir konuşma yapıyor gibi, bir his kaplamıştı beni....


İslam davasının yüceltilmesi için, cezaevlerine düşen kardeşlerimiz tarafından da; Bandırma, Metris, Kırşehir gibi bazı cezaevlerinde de, Şehidler Günü kutlanmaktadır yıllardır.
Şanlı Çeçen Direnişi’ni Türkiye halklarına duyurmak için, ikinci defa Çeçenistan’a giderken; Rus askerleri tarafından yakalanıp tıkıldığımız ve 8 ay kaldığımız cezaevi günlerindeydi. Dağıstan’ın başkenti Mohaçkale cezaevi 42. koğuş ve günlerden 23 Şubat 1996.
Şehid Reisimiz Metin Yüksel’in şahsında, bütün şehidlerimizi anıyoruz. Anma merasimini Ürdünlü, Almanyalı, Dağıstanlı ve Türkiyeli müslümanlar olarak, birlikte yadetmemiz; ümmet kadeşliğinin, güzel bir tezahürü olmuştu.


Gündüz, havalandırma alanında Tekbir ve sloganlarla başlayıp, Türkçe ve Arapça marşlarla devam etmiş. Ve akşam da koğuşta, şehidlerin hayatını anlatan konuşmalarla, son bulmuştu.
Peygamber Efendimiz,   her yıl Uhud Şehidliği’ni ziyaret eder; şehidleri selamlar, onlar için dua eder ve ashabına da: “Gidiniz şehidleri ziyaret ediniz. Kıyamete dek, şehidler kendilerini ziyaret edenlerin ziyaretine, kendilerini selamlayanların selamına, kendilerine dua edenlerin duasına mukabele ederler.” diyerek, şehidlerin kabirlerini ziyaret etmemizi tavsiye etmektedir.
Bu vesile ile geliniz, şehidlerimizin mezarlarını ihya edip, ziyaretleşelim. Şehidlerimizin yadigârı anne, baba, eş ve çocuklarını, kim varsa ziyaret edip, hâl ve hatırlarını soralım.

Şehid yakınlarından ve şehidlerimizi tanıyanlardan, bir istirhamımız olacak.
Şehidlerimizle ilgili olarak fotoğraf, herhangi bir belge, bilgi, yazı, varsa hatıralarınızı yazıp, bize gönderirseniz. Şehidlerle ilgili  bilgi ve belgelerin çoğalmasına yardımcı olmuş olursunuz. Göndereceğiniz belgeler, istediğiniz takdirde, size salimen geri gönderilecektir.

Sitemizde, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde Allah’ın dininin yücelmesi uğrunda şehid olan, Türkiyeli  müslümanların hayatlarını yayınlamaktayız. Şehidlerle ilgili olarak sitemizde yayınlanan bilgiler, iki cildlik ŞEHİDLERİMİZ  kitabından buraya aktarılmaktadır.


Türkiyeli olmayıp, fakat kendileriyle yakın ilişkilerimizin olduğu Çeçen liderleri ve  İmam Alim Sultan’ı sizlerden bir çoğu da belki tanımıştır veya görmüştür. Buna istinaden bu kardeşimiz hakkında dabilgilere yer verdik. 


Filiz Beyaz Bacımız da, başörtüsü dolayısıyla verdiği destansı mücadelesi esnasında, bir trafik kazasında vefat etmiştir. Bu bacımızı, mücadelesine hürmeten sitemize aldık.


ŞEHİDLERİMİZ Kitabında, şehidlerimizi tanıtan yazılar, yazılı basından derlenerek hazırlanmış ve kaynak belirtilmiştir. Kaynak belirtilmeyen yazılar, kendi gayretlerimiz ve görüşmelerimiz neticesinde ulaştığımız bilgilerdir.

01 Ocak 2011


Mehmet Ali Tekin

 

 

sehidlerimiz

Güzel Söz

"Allah için can vermek, şereflerin en şereflisidir. Kim olursa olsun, buna mani olmayı düşünmek, istememek, en azından biraz bilinçli Müslüman için mümkün olmaz. İnsan cenneti arzulayacak, sen ona diyeceksin ki, gitme. Bu, Müslüman’ın yapacağı bir iş değil."              

İki Şehid Babası Hasan Öztürk

Copyright © 2010 Sehidlerimiz.com  -Sitedeki her türlü materyalin, içeriğin ve görsellerin her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz.

Please publish modules in offcanvas position.