BİR AYET

“Küçümseyerek, insanlardan yüz çevirme! Ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Zîrâ Allâh, kendini beğenmiş, övünüp duran kimseleri, aslâ sevmez! Yürüyüşünde tabiî ol! Sesini alçalt!..”      Lokmân Suresi, 18-19.

BİR HADİS

“Sadaka, maldan bir şeyi azaltmaz. Allahu Teâlâ, bir kulun şerefini (başkalarını) affı sebebiyle, mutlaka yükseltir. Allah için tevâzu eden kimseyi de, mutlaka yükseltir.”  Müslim, Birr, 69

sehidlerimiz

MESUD YOLCU

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

mesudyolcuvesikaMesud Yolcu           8 Mart 1994 Diyarbakır

1973 yılında, Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde doğdu. Küçük yaşta, babasını kaybetti. Aile geçimine katkıda bulunmak için, gazete satıcılığı dahil, akla gelebilecek bir çok işte çalıştı. Bu zor şartlar altında, bir yandan Kur’an-ı Kerim öğrendi, bir yandan da okula devam etti.

İlk, orta ve lise öğrenimini Bismil’de tamamladıktan sonra, 1990 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı.

Fakülteye girmesinden kısa bir süre sonra, toplumsal bilince ulaştı ve İslam’ın gereklerini yerine getirmeye çalıştı. Zalimlerin, önce sopalı, sonra satırla saldırılarına uğradı. Bu, hiç bir zaman O’nu yıldırmadı. Tam tersine, İslam davasına daha sıkı bir şekilde sarıldı. 

Müslümanların derdiyle dertlenir, gereken özveri ve fedakârlığı gösterirdi. Hiç bir zaman, İslam davasının ağır yükü altında ezilmedi. Gücü nisbetinde, kendi üstüne düşen yükü, kaldırmaya gayret gösterdi.

Şehidin bilinen önemi vasıfları şunlardı:

Muttakî ve sabırlıydı. Hayatın iman ve cihaddan ibaret olduğuna inanmıştı. Hadiseler karşısında, her zaman ümidvar ve iyimserdi. İnsanlarla ilişkilerinde mütevaziliği ön plandaydı. İbadete düşkün, çalışkan, açık sözlü ve vakûrdu. Kendinden küçüklerle küçük, büyüklerle büyük olmasını bilirdi.

En önemli özelliği girişken ve cesur olmasıydı. İnsanî ilişkilerde bir hayli gelişkindi. Hangi görüşte olursa olsun, sosyal ilişkilerini sürdürmeyi gerekli görürdü. O’nun yumuşak huyluluğu, herkesin O’na saygı duymasını beraberinde getirdi.

Bundan ötürüdür ki, genç yaşta şehid olmasına karşın, ta’ziyesine sadece yakın çevresi değil, birçok insan katıldı.

8 Mart 1994 tarihinde, Şehid Abdurrahman Kar ile birlikte, okuldan eve dönerken,  minibüste, kana susamış zalimlerce şehid edildi. Şehadet haberi, özellikle ilçesi Bismil’de derin bir üzüntü yarattı. O’nu tanıyanlar, bu eli kanlı zalimleri la’netledi.

O, İslam’ın sadece teorik değil, aynı zamanda pratik bir hayat nizamı olduğunu, şehadetiyle ispatladı.

KAYNAK: ŞEHİDLERİMİZ / 2007-İstanbul /    2. Cild Sayfa: 130

mesudyolcu

 

Hira Dergisi - Nisan 1994 Sayfa: 11

mesutyolcuhaber

 

Güzel Söz

"Allah için can vermek, şereflerin en şereflisidir. Kim olursa olsun, buna mani olmayı düşünmek, istememek, en azından biraz bilinçli Müslüman için mümkün olmaz. İnsan cenneti arzulayacak, sen ona diyeceksin ki, gitme. Bu, Müslüman’ın yapacağı bir iş değil."              

İki Şehid Babası Hasan Öztürk

Copyright © 2010 Sehidlerimiz.com  -Sitedeki her türlü materyalin, içeriğin ve görsellerin her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz.

Please publish modules in offcanvas position.